Наукова концепція розвитку житлового законодавства України
Опубліковано 06 вересня 2024, о 10:51Анотація. Наукову концепцію розвитку житлового законодавства України розроблено з метою визначення основ концептуалізації житлової політики в актах законодавства відповідно до окреслених стратегічних цілей реформування сектору житла в Україні. Правові основи Концепції ґрунтуються на засадах цілепокладання державної житлової політики щодо забезпечення права людини на житло, визначення системи правових гарантій та інституалізації механізмів забезпечення цього права відповідно до Конституції України та міжнародних стандартів, а також сучасних тенденцій розбудови європейської соціальної моделі з урахуванням євроінтеграційних прагнень України.
Виходячи з цілей державної житлової політики, акцентовано, що її концептуалізація має відбуватися шляхом «соціальної» переорієнтації житлової сфери й реінтеграції її у загальну систему соціально орієнтованої ринкової економіки. Реалізація державної житлової політики має відбуватися на основі її правового визначення у відповідному законі. Схвально оцінено представлений на громадське обговорення проект Закону України «Про основні засади житлової політики», який може бути взятий за основу як базовий для формування напрямів розвитку житлового законодавства. Підкреслено, що подальший розвиток житлового законодавства має відбуватися шляхом визначення в законах правового режиму державного, комунального (муніципального) та приватного житлового фонду; інституту службового, (та) відомчого житла, розробки нових підходів у питаннях доступного й соціального житла, розробки нових законів про житловий фонд соціального призначення, про оренду соціального житла. Зауважено на необхідності передбачити в податковому законодавстві різні моделі оподаткування об’єктів житлової нерухомості та актуалізації правових засад фінансово-кредитних механізмів й управління майном при будівництві житла та операціях із нерухомістю з урахуванням особливостей розвитку сегмента доступного й соціального житла. Наголошено на необхідності перегляду визначених у законодавстві підходів до вирішення проблеми застарілого житлового фонду в частині захисту житлових прав громадян.
Підкреслено, що з урахуванням комплексного характеру галузі житлового права паралельно увагу має бути приділено також суміжним галузям та інститутам, передусім цивільного та господарського права, права соціального забезпечення, податкового, банківського та містобудівного, а також земельного й екологічного права, що дозволить напрацювати цілісну модель розвитку та реалізації житлової політики в актах законодавства відповідно до окреслених стратегічних цілей реформування сектору житла в Україні з огляду на виклики, пов’язані з російською агресією проти нашої держави, а також глобальні цілі сталого розвитку.
Ключові слова: житло, право на житло, соціальне житло, доступне житло, житлова політика, житлове законодавство, житловий фонд України.
08/2024