Інформаційні довідки
- Усі теми
- Правова політика
- Публічна влада
- Національна безпека й оборона
- Правоохоронна та судоустрійна діяльність
- Гуманітарна та соціальна політика
- Економічна та фінансова політика
- Галузева політика
- Аналітична періодика
Анотація. В Інформаційній довідці аналізуються положення проекту Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора чи вчинення інших протиправних дій проти України» (реєстр. № 11410 від 16.07.2024 року). Зокрема, розглядається відповідність законопроектів вимогам Конституції України, основоположним засадам правотворчої діяльності, нормам чинного кримінального та кримінального процесуального законодавства, інших законів України щодо відповідальності за дії, які популяризують або пропагують державу-агресора та її органи влади, їх представників, інші дії щодо створення позитивного образу держави-агресора, виправдовування та визнання правомірною окупацію території України.
За результатами дослідження виявлено ризики, які в подальшому можуть перешкоджати належній реалізації закону під час правозастосовної діяльності та досягненню проголошеної в ньому мети, спрямованої на вдосконалення законодавства у вищезазначеній сфері.
Ключові слова: кримінальна відповідальність, види покарань, позбавлення державної нагороди України, обвинувальний вирок суду, тяжкий, особливо тяжкий злочин, виконання покарання, право на пільги.
1 вкладені файлиАнотація. В Інформаційній довідці проаналізовано положення проекту Закону України «Про внесення змін до розділу XIX Кримінального кодексу України щодо відповідальності за безповоротні втрати особового складу та/або знищення військової техніки або іншого військового майна та розслідування подібних фактів» (реєстр. № 11382 від 26.06.2024 р.), розглянуто питання встановлення кримінальної відповідальності за значні безповоротні втрати особового складу, військової техніки та військового майна шляхом доповнення Кримінального кодексу України статтями 426-2 та 426-3. За результатами аналізу визначено ризики законопроекту.
Ключові слова: кримінальна відповідальність, безповоротні втрати, особовий склад, військовослужбовці, військова техніка, військове майно, особливий період.
07/2024
1 вкладені файли
Анотація. В інформаційній довідці аналізуються положення проекту Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України у зв’язку із створення та посилення самостійності Воєнної поліції України та Спеціалізованої воєнної прокуратури» (реєстр. № 11307 від 29.05.2024 р.) на предмет відповідності законопроекту вимогам Конституції України, основоположним засадам правотворчої діяльності та нормам чинного законодавства України і практики Європейського суду з прав людини у сфері кримінального судочинства, а також наявності ризиків, які можуть перешкоджати належній реалізації законопроекту під час правозастосовної діяльності та досягненню проголошеної в ньому мети.
Ключові слова: кримінальне провадження, військова юстиція, Воєнна поліція, Спеціалізована воєнна прокуратура, воєнний стан, воєнні злочини, інтереси військовослужбовців.
1 вкладені файли
Анотація. В інформаційній довідці аналізуються питання створення Воєнної поліції України та Спеціалізованої воєнної прокуратури і внесення змін до деяких законодавчих актів, відповідно до положень законопроекту (реєстр. № 11306 від 29.05.2024 р.). Розглядається відповідність законопроекту вимогам Конституції України, основоположним засадам правотворчої діяльності та нормам чинного законодавства України, практиці Європейського суду з прав людини у сфері кримінального судочинства; наявність ризиків, що можуть перешкоджати належній реалізації законопроекту під час правозастосовної діяльності та досягненню проголошеної в ньому мети.
Ключові слова: військова юстиція, Воєнна поліція, Спеціалізована воєнна прокуратура, Військова служба правопорядку, Збройні Сили, оборонна сфера, інтереси військовослужбовців.
1 вкладені файли
Анотація. В Інформаційній довідці представлений аналіз законопроектів, пов’язаних між собою однією метою – визначення правових та організаційних засад залучення до військової служби громадян, які притягнені до кримінальної відповідальності. Задля цієї мети такий підхід застосовується до громадян, яким призначено покарання за вчинення злочинів у вигляді обмеження волі або позбавлення волі і висловлено пропозицію про регламентацію підстав умовно-дострокового звільнення від відбування покарання в окремій нормі Кримінального кодексу (стаття 81-1) окремого (додаткового) інституту умовно-дострокового звільнення (проекти №№ 11079, 11079-1, 11079-3) або до громадян, яких засуджено і звільнено від відбування покарання з випробуванням (проект № 11079-2).
04/2024
1 вкладені файли
Анотація. В інформаційній довідці проаналізовано доцільність уточнення норм закону про кримінальну відповідальність щодо виокремлення ознак спеціального суб’єкта корупційних та військових злочинів.
Ключові слова: кримінальна відповідальність, корупційні злочини, військові злочини, спеціальний суб’єкт, воєнний стан, довічне позбавлення волі.
03/2024
1 вкладені файли
Анотація. В Інформаційній довідці висвітлено актуальність, з огляду на сучасні реалії і підготовку змін до мобілізаційного законодавства, дослідження питань правового регулювання мобілізаційного резерву та служби в ньому на прикладі законодавства зарубіжних країн, зокрема держав-членів Альянсу.
Ключові слова: мобілізація, резерв, держави-члени НАТО, проходження служби.
02/2024
1 вкладені файли
Анотація. В інформаційній довідці проаналізовано діяльність Національної гвардії України у контексті застосування її військовослужбовцями заходів примусу; надано пропозиції щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Національну гвардію України» щодо вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Національної гвардії України» (реєстр. № 10311 від 01.12.2023 р.).
Ключові слова: Національна гвардія України, військовослужбовці, заходи примусу, фізичний вплив, спеціальні засоби, зброя, озброєння, бойова техніка, озброєння повітряних суден.
12/2023
1 вкладені файли
Анотація. Інформаційну довідку присвячено питанням законодавчого визначення підстав кримінальної відповідальності за порушення санкцій у контексті проекту Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України та інших законів щодо встановлення кримінальної відповідальності за порушення законодавства про санкції» (реєстр. № 8384 від 25.01.2023 р.).
Ключові слова: санкції, законодавство про санкції, кримінальна відповідальність за порушення санкцій.
05/2023
1 вкладені файли
Анотація. Висловлено позицію щодо доцільності запровадження в Україні військової юстиції. Акцентовано увагу на реформуванні Військової служби правопорядку в Збройних Силах України. Проаналізовано законопроекти, до предмета правового регулювання яких належить створення та функціонування Військової поліції (реєстр. № 6569, № 6569-1). Запропоновано в системі судів загальної юрисдикції передбачити спеціалізацію суддів для розгляду справ військової юрисдикції.
Ключові слова: військова юстиція, військова поліція, військові суди.
09/2022