Науковi концепції розвитку законодавчого регулювання суспільних відносин
- Усі теми
- Правова політика
- Публічна влада
- Національна безпека й оборона
- Правоохоронна та судоустрійна діяльність
- Гуманітарна та соціальна політика
- Економічна та фінансова політика
- Галузева політика
- Аналітична періодика
Анотація. У науковій концепції (далі – Концепція) аналізуються ключові засади законодавчого забезпечення діяльності органів правопорядку України. Її метою є доктринальне обґрунтування інституційних і правових підстав модернізації органів правопорядку України, приведення їх статусу, завдань та функцій у відповідність з європейськими цивілізаційними стандартами, необхідності переходу від силової моделі пострадянських правоохоронних органів як воєнізованих формувань із каральними репресивними функціями – до сервісної моделі цих органів як публічних сервісних служб, пріоритетом яких є надання громадянам та суспільству послуг щодо захисту їх прав, свобод та інтересів, забезпечення публічної безпеки й охорони правопорядку. Такі стандарти передбачають функціонування органів правопорядку виключно на засадах верховенства права, прозорості та демократичного цивільного контролю громадянського суспільства.
Ключові слова: органи правопорядку; правоохоронні органи; правоохоронні функції; законодавче регулювання діяльності органів правопорядку; реформування правоохоронних органів; легітимний примус; спеціальна юрисдикція; завдання та функції органів правопорядку; базова модель органів правопорядку; міжнародні стандарти; закордонний досвід; публічні сервісні служби; концептуальні основи; функціональний критерій визначення органів правопорядку.
11/24
1 вкладені файли
Анотація. У концепції здійснено аналіз стану нормативно-правового регулювання сучасної державної антикорупційної політики України. Досліджено правові та організаційні засади застосування превентивних антикорупційних механізмів протидії корупційним правопорушенням та визначено поняття інструментів протидії корупційним правопорушенням. З урахуванням узагальненого зарубіжного досвіду дієвості антикорупційних інструментів у протидії корупції окреслено напрями вдосконалення правової регламентації антикорупційних інструментів протидії корупційним правопорушенням в умовах воєнного стану в Україні, що передбачає системну реалізацію комплексу заходів в усіх сферах суспільного життя.
Ключові слова: антикорупційні інструменти, відповідальність, протидія, корупційні правопорушення.
06/2024
1 вкладені файлиАнотація. У концепції здійснено науково-правовий аналіз існуючої системи судів в Україні, визначено основні проблеми, які існують у судовій системі України, напрями її трансформації та оптимізації. Також проаналізовано судоустрійне і процесуальне законодавство з погляду належного та ефективного функціонування судів у системі правосуддя. Вивчено досвід реформування системи судів 20 європейських країн, можливість його адаптації у вітчизняний правовий простір, досліджено доктринальні підходи до реформування судової системи. Сформовано пропозиції щодо реформування та оптимізації існуючої системи судів.
Ключові слова: суд, судоустрій, система судів України, реформування судової системи, побудова системи судів за територіальним принципом, судова спеціалізація, підвищення кваліфікації суддів, суд присяжних.
05/2023
2 вкладені файли
Анотація. Досліджено зарубіжний досвід функціонування системи антикорупційного комплаєнсу, проаналізовано стан нормативно-правового забезпечення механізму управління комплаєнс-ризиками в Україні. Окреслено напрями удосконалення законодавства щодо мінімізації комплаєнс-ризиків під час відновлення України.
Ключові слова: комплаєнс, корупційні ризики, відновлення України.
04/2023
1 вкладені файли
Анотація. У Концепції обґрунтовується необхідність реформування законодавства України про відповідальність за адміністративні проступки, узгодження його із правовими стандартами Європейського Союзу та практикою Європейського суду з прав людини в цій галузі, невідкладної підготовки та ухвалення нового Кодексу України про адміністративні проступки, в якому мають бути втілені всі новітні тенденції, принципи та вимоги щодо сучасного стану адміністративно-деліктного законодавства.
Ключові слова: реформування законодавства, адміністративна відповідальність, Кодекс України про адміністративні проступки, публічне управління, унормування адміністративних проступків, суб’єкти адміністративних деліктів, адміністративно-деліктна процедура.
04/2023
2 вкладені файли
Анотація. У Концепції, що є частиною першою концепції галузевого законодавства «Удосконалення судоустрійного законодавства України у контексті євроінтеграційних процесів», вказано на актуальність продовження судової реформи, яка визнана Європейською комісією одним із семи кроків на євроінтеграційному шляху України. Реалізація органами суддівського врядування функцій, зокрема у частині кадрових та дисциплінарних питань, є одним із напрямів удосконалення судоустрійного законодавства. Враховуючи євроінтеграційні плани України, актуальним залишається питання запровадження конкурсного відбору для призначення фахових суддів до Конституційного Суду України, а також удосконалення закріплених судоустрійним законодавством положень щодо кваліфікаційного оцінювання суддів, кар’єри суддів та оптимізації процесу кадрового добору суддів загалом. У Концепції напрацьовано відповідні рекомендації задля оптимізації процесів кадрового добору й кваліфікаційного оцінювання суддів.
Ключові слова: правосуддя, судова реформа, судова влада, кадровий добір, оцінювання суддів.
1 вкладені файли