Аналiтичнi записки


23 вересня 2024
16:05

Анотація. В аналітичній записці досліджено поняття, зміст та особливості обігу секретної (класифікованої) інформації, визначено складники системи охорони державної таємниці та іншої інформації з обмеженим доступом, розглянуто питання отримання, припинення та анулювання допуску й доступу для роботи із секретною інформацією та державною таємницею, маркування класифікованої інформації, питання відповідальності за розголошення державної таємниці або класифікованої інформації на підставі узагальнення кращих практик закордонного досвіду нормативного забезпечення охорони державної таємниці в державах-членах НАТО (проаналізовано законодавство семи країн: Великобританії, Франції, Німеччини, Польщі, Естонії, Хорватії та Чехії). Визначено нормативні вимоги та наявні стандарти у сфері охорони державної таємниці та секретної інформації, які діють у НАТО та ЄС.

Ключові слова: класифікована інформація, секретна інформація, службова інформація, охорона державної таємниці, розголошення інформації з обмеженим доступом, допуск до державної таємниці, доступ до інформації з обмеженим доступом, сертифікація, криптографічний та фізичний захист секретної інформації, засекречування матеріальних носіїв секретної інформації, гриф обмеження доступу, стандарти НАТО у сфері секретів та охорони державної таємниці, нормативні вимоги ЄС щодо класифікованої інформації, відповідальність за розголошення державної таємниці.

08/2024

1 вкладені файли
15 серпня 2024
16:20

Анотація. В аналітичній записці досліджено поняття та правовий статус курсантів як суб’єктів освітнього процесу у військових закладах освіти, які функціонують у деяких державах (проаналізовано законодавство США, Канади й Австралії). Визначено нормативні вимоги та засади організації освітнього процесу за участю курсантів, умови їхнього фінансового забезпечення, процедурні питання набуття ними базової військової освіти, формування відповідних професійних знань, вмінь та навичок. Розглянуто організаційно-правові засади державної політики здійснення підготовки військових професійних кадрів, визначено складові системи військової освіти, особливості функціонування академічних військових закладів освіти. Визначено спільні риси й національні відмінності під час здійснення навчання курсантів, умови їхнього матеріального-господарського забезпечення як військовослужбовців та водночас суб’єктів освітнього процесу. Узагальнені дані наведено в Додатку 1.

Ключові слова: вища військова освіта, військові навчальні заклади, освітньо-кваліфікаційний рівень, курсанти, навчання, підготовка офіцерських кадрів, державне замовлення, збройні сили.

07/2024

1 вкладені файли
11 липня 2024
16:02

Анотація. В аналітичній записці досліджено поняття та правовий статус курсантів як суб’єктів освітнього процесу у військових навчальних закладах, які функціонують у державах-членах НАТО (проаналізовано законодавство восьми держав: Великої Британії, Німеччини, Франції, Італії, Польщі, Естонії, Латвії, Литви). Визначено нормативні вимоги та засади здійснення навчального процесу за участю курсантів, умови їхнього фінансового забезпечення, процедурні питання набуття ними базової військової освіти, формування відповідних знань, вмінь, навичок та компетентностей. Розглянуто організаційно-правові основи державної політики підготовки військових професійних кадрів, визначено складові системи військової освіти, особливості діяльності військових навчальних закладів. Виявлено спільні риси й національні відмінності під час здійснення навчання курсантів, умови їхнього матеріально-господарського забезпечення як військовослужбовців.

Ключові слова: загальнодержавна оборонна політика, вища військова освіта, військові навчальні заклади, освітньо-кваліфікаційний рівень, курсанти, навчання, підготовка професійних офіцерських кадрів, державне замовлення, збройні сили, стандарти НАТО. 

06/2024

1 вкладені файли
23 травня 2024
13:10

Анотація. В аналітичній записці розглянуто законодавство у сфері оборонних закупівель та парламентського контролю держав-членів НАТО, зокрема на предмет наявності особливих правових норм, які би регулювали такі питання під час дії воєнного стану. Проведене дослідження зумовлено доцільністю вироблення шляхів ефективних та прозорих процедур оборонних закупівель, їх узгодження із загальноприйнятими практиками держав-членів НАТО. Проаналізовано законодавство таких країн: Бельгія, Великобританія, Данія, Естонія, Італія, Канада, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, США, Туреччина, Франція, Чехія, Швеція.

Ключові слова: державні (публічні) закупівлі, оборонні закупівлі, воєнний (військовий) стан, парламентський контроль, держави-члени НАТО.

04/2024

1 вкладені файли
12 квітня 2024
10:43

Анотація. В аналітичній записці продовжено дослідження питання функціонування сержантського корпусу у збройних силах окремих держав-членів НАТО, його місця в системі військового управління Альянсу, завдань і функцій головних сержантів збройних сил окремих країн НАТО (еквівалентних їм посад, які в НАТО мають узагальнену назву Command Senior Enlisted Leader (CSEL) – старший лідер із числа рядового і сержантського складу командування), зокрема: старшого радника із числа рядового та сержантського складу Голови Об’єднаного комітету начальників штабів Збройних Сил США (Senior Enlisted Advisor to the Chairman of the Joint Chiefs of Staff – SEAC), головного сержанта Збройних Сил Литви (Sergeant Major of the Lithuanian Armed Forces) та їх офісів – у порівняльному аспекті діяльності головного сержанта Збройних Сил України та підпорядкованого йому Управління по роботі із сержантським складом Збройних Сил України. Дослідження проведено з огляду на оновлене вітчизняне законодавство та уточнення інформації відносно: зв’язку старшого командувача сержантського корпусу (NCO) із головними сержантами або старшими радниками командувачів; діяльності офісу головного сержанта Збройних Сил США.

Ключові слова: збройні сили, НАТО, головний сержант, рядовий і сержантський склад, сержантський корпус.

03/2024

1 вкладені файли
08 квітня 2024
17:17

Анотація. В аналітичній записці досліджуються актуальні питання та особливості законодавчого регулювання мобілізаційного резерву і служби в ньому в законодавстві держав-членів НАТО. У цьому контексті, насамперед, розглядаються питання комплектування мобілізаційного резерву, перебування та проходження служби в ньому, обов’язок / право проходити службу у військовому резерві, вікові вимоги для резервістів; випадки відстрочки; тривалість служби; покарання, передбачені для осіб, які ухиляються від проходження служби у військовому резерві; особливості мобілізації при оголошенні воєнного / надзвичайного стану через призму законодавства держав-членів НАТО.

Зазначені питання проаналізовано на прикладі законодавства таких держав-членів НАТО, як: США, Велика Британія, Туреччина, Латвія, Литва, Естонія, Фінляндія, Болгарія, Хорватія.

Ключові слова: військова служба, резерв, мобілізація, відстрочка від військової служби, держави-члени НАТО.

03/2024

1 вкладені файли
29 січня 2024
11:50

Анотація. В аналітичній записці досліджено, які формування на кшталт Національної гвардії України, функціонують у країнах-членах НАТО (проаналізовано законодавство восьми країн: Іспанії, Італії, Німеччини, Польщі, Португалії, Румунії, Туреччини, Франції). З’ясовано правовий статус таких формувань та їх місце в системі безпеки держави; основні завдання і функції; розмежування військових і правоохоронних функцій; юрисдикцію; повноваження тощо. Виявлено спільні та відмінні риси у діяльності цих формувань, які мають назву «Національна гвардія», «жандармерія» або інші споріднені назви.

Ключові слова: Національна гвардія, жандармерія, військова поліція, юрисдикція, підпорядкованість, завдання і повноваження, застосування зброї, військові і правоохоронні функції.

12/2023

1 вкладені файли
15 січня 2024
10:01

Анотація. В аналітичній записці досліджуються питання щодо правового регулювання забезпечення військової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності військовослужбовців в НАТО.

Розглядаються відповідні стандарти та інші нормативні документи НАТО, що впроваджують спільні базові принципи етичної поведінки військовослужбовців та персоналу Альянсу, встановлюють загальні положення щодо системи дисциплінарних стягнень, визначають єдині підходи, що застосовуються під час дисциплінарної практики у збройних силах та керівних структурах держав-членів НАТО. З огляду на зазначене вище також аналізуються передбачені нормативними документами НАТО юрисдикційні повноваження військової поліції щодо вжиття заходів для забезпечення й підтримання правопорядку та безпеки.

На прикладі держав-учасниць Альянсу, зокрема, США, Канади, Польщі, Чехії розкриваються особливості правового регулювання підстав та порядку притягнення до дисциплінарної відповідальності військовослужбовців, види дисциплінарних стягнень та суб’єкти їх застосування, співвідношення дисциплінарної та інших видів відповідальності – у порівняльному контексті із законодавчим забезпеченням притягнення до дисциплінарної відповідальності військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань.

Ключові слова: НАТО, військовослужбовці, дисциплінарна відповідальність, дисциплінарні стягнення, етична поведінка, військова поліція, Збройні Сили України.

12/2023

1 вкладені файли
20 грудня 2023
11:24

Анотація. В аналітичній записці досліджується досвід окремих держав Європи щодо інтеграції до НАТО. У цьому контексті розглядаються основні етапи та процедури євроатлантичної інтеграції, ключові моделі співробітництва з НАТО, які використовувалися державами-кандидатами. Зазначаються спільні та відмінні ознаки щодо процедур приєднання до НАТО різних країн.

Ключові слова: НАТО, євроатлантична інтеграція, моделі інтеграції, співробітництво з Альянсом, зарубіжний досвід.

11/2023

1 вкладені файли
16 листопада 2023
12:24

Анотація. Проведено дослідження нормативного забезпечення інституційного становлення та розбудови кібервійськ у деяких країнах НАТО (США, Великобританія, Франція, Польща). Проаналізовано нормативно закріплені повноваження кібервійськ (кіберсил) щодо проведення оборонних та наступальних операцій у кіберпросторі. Узагальнено особливості зарубіжного досвіду щодо формування кібервійськ (кіберсил).  

Ключові слова: кіберпростір, кібервійська, кіберкомандування, органи військового управління, кібердомен, кібероборона, кібервійна, кібероперації, зарубіжний досвід.

10/2023

1 вкладені файли