Парламентськi дослiдження
- Усі теми
- Правова політика
- Публічна влада
- Національна безпека й оборона
- Правоохоронна та судоустрійна діяльність
- Гуманітарна та соціальна політика
- Економічна та фінансова політика
- Галузева політика
- Аналітична періодика
Анотація. У парламентському дослідженні викладено результати аналізу законодавства України, актів права ЄС та закордонного досвіду щодо застосування програмно-цільового підходу при поводженні з радіоактивними відходами. Здійснено порівняльне дослідження Закону України «Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами» від 17.09.2008 № 516-VI та проекту Закону України «Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами» (реєстр. № 12356 від 23.12.2024). Проаналізовано законопроект № 12356 на предмет дотримання вимог щодо розроблення державних цільових програм. Наведено європейські стандарти у контексті євроінтеграційних зобов’язань України щодо розроблення національних програм поводження (управління) з радіоактивними відходами, а також відповідний досвід таких держав-членів ЄС, як Німеччина, Австрія та Франція.
Ключові слова: державні цільові програми, радіоактивні відходи, РАВ, сховища РАВ, поводження з радіоактивними відходами, програмно-цільовий підхід, МАГАТЕ.
02/2025
2 вкладені файли
Анотація. У парламентському дослідженні розглядаються проблеми регулювання в європейському праві питань використання інформаційних технологій, зокрема штучного інтелекту, у судових системах і правосудді, а також правові можливості імплементації такого досвіду. Акцентовано увагу на науковому доробку вітчизняних і закордонних учених у цій сфері.
З огляду на необхідність інтеграції передових європейських здобутків у площину українського правосуддя, що сприятиме модернізації національної правової системи та забезпеченню її ефективності в умовах світової цифрової трансформації, проведена аналітична розвідка є актуальною для законотворчої діяльності.
Ключові слова: штучний інтелект, інформаційні технології, судова система, правосуддя, європейське законодавство, цифрова трансформація.
02/2025
1 вкладені файли
Анотація. Викладено результати аналізу законодавства щодо способів регулювання та охорони доменних імен в Україні, Європейському Союзі, його окремих державах-членах і США у контексті Закону України «Про використання доменних імен у спеціальному публічному домені .gov.ua» від 28.07.2023 року. Проаналізовано відповідне законодавство України, Бельгії, Естонії, Латвії, Німеччині, Польщі, Словенії, Швейцарії, США, а також Європейського Союзу.
Ключові слова: домен, доменне ім’я, доменна зона, домейнінг, засіб індивідуалізації інтернет-ресурсів, кіберсквотинг, об’єкт права інтелектуальної власності, правова охорона доменного імені, Реєстр доменів верхнього рівня, спеціальний публічний домен, торговельна марка.
12/2024
1 вкладені файли
Анотація. Парламентське дослідження присвячено необхідним крокам щодо реформування національного законодавства з питань захисту довкілля та зміни клімату в контексті євроінтеграційних процесів. Здійснено аналіз узгодженості планування розробки й затвердження законодавчих ініціатив у сфері довкілля та зміни клімату Урядом та Верховною Радою України на 2024 рік, а також їх відповідність виконанню завдань, визначених у Звіті Єврокомісії щодо України 2023 року. У дослідженні наведені рекомендації Єврокомісії та європейський досвід щодо впровадження ефективної екологічної політики, підходи окремих держав-членів ЄС (Австрії, Фінляндії, Польщі) до транспозиції актів ЄС у національне законодавство.
Ключові слова: захист довкілля, кліматична політика, управління відходами, відходи будівництва і знесення, екологічне оподаткування, вирубка лісів.
2 вкладені файли
Анотація. У межах парламентського дослідження здійснено системний аналіз первинних актів законодавства України, які перебувають у сферах відання Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації, щодо переваг і недоліків подальшої кодифікації їх норм. Обґрунтовано перспективи розробки та прийняття Інформаційного кодексу України, або Кодексу України про цифрову трансформацію; досліджено правотворчі особливості кодифікації окремих актів інформаційного законодавства в межах конкретних кодифікованих актів, які вже прийняті в Україні.
Ключові слова: електронна комерція, електронний документообіг, електронні довірчі послуги, захист персональних даних, інформаційні системи, інформаційне законодавство, кодекс, кодифікація, Комітет Верховної Ради України з питань цифрової трансформації, Національна програма інформатизації України, ринок електронних комунікацій.01/2024 1 вкладені файли
Анотація. Дослідження присвячене проблемам удосконалення правового регулювання реконструкції застарілого житлового фонду в контексті проекту Закону «Про здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду» (реєстр. № 6458 від 22.12.2021 р.). Проаналізовано зарубіжний досвід правового регулювання та практики комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду, сучасні доктринальні підходи до питань комплексної реконструкції застарілого житлового фонду; здійснено ретроспективний огляд правового регулювання зазначеної проблематики; з’ясовано питання міжнародних стандартів у сфері реконструкції застарілого житлового фонду; зауважено на потенційних ризиках законопроекту та прогнозованих наслідках прийняття/неприйняття закону на його основі.
Ключові слова: право на житло, державна житлова політика, житловий фонд, реконструкція кварталів (мікрорайонів), реновація, редевелопмент, багатоквартирний будинок.
01/2024
1 вкладені файли
Анотація. У дослідженні здійснено порівняльний аналіз та узагальнення правових актів держав-членів ЄС у сфері управління відходами упаковки щодо показників їх переробки за видами та категоріями, правових засад утворення і діяльності організацій колективної розширеної відповідальності виробників товарів в упаковці або виробників упаковки.
Проаналізовано законодавство Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Чехії та Угорщини.
Ключові слова: відходи, відходи упаковки, виробники товарів, імплементація актів ЄС, євроінтеграція.
11/2023
3 вкладені файли
Анотація. Викладено результати аналізу стану законодавчого забезпечення обігу донорських репродуктивних клітин (гамет) та ембріонів людини в Україні. Проаналізовано нормативно-правові акти, законодавчі ініціативи, які містять пропозиції щодо унормування допоміжних репродуктивних технологій в України та пов’язаних із цим питань. Акцентовано увагу на необхідності імплементації до національного законодавства вимог правових актів ЄС щодо встановлення стандартів якості та безпеки для донорства, заготівлі, перевірки, оброблення, консервації, зберігання та розподілу людських клітин. Представлено досвід зарубіжних держав щодо правової регламентації розвитку репродуктивних технологій, гарантування й захисту репродуктивних прав людини, правового режиму донорських репродуктивних клітин (гамет) та ембріонів людини, а також експорту / імпорту, торгівлі та транспортування донорських гамет.
Ключові слова: донація, донор, допоміжні репродуктивні технології (ДРТ), ооцити, ембріон, репродуктивна клітина людини (гамета).
06/2023
1 вкладені файли
Анотація. Проаналізовано правове регулювання у сфері виноградарства та виноробства в Україні з урахуванням положень, запропонованих законопроектом № 9139 від 22.03.2023 року «Про виноград та продукти виноградарства» і положень права Європейського Союзу й законодавства держав-членів Союзу.
Ключові слова: виноградарство, виноробство, географічне зазначення, вино, ароматизований винний продукт.
05/2023
1 вкладені файли
Анотація. Проведено аналіз нормативно-правових актів Верховної Ради України (законів, кодексів, постанов), до яких внесені зміни / якими внесені зміни, пов’язані із дією карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID–19).
Ключові слова: нормативно-правові акти, карантин, коронавірусна хвороба (COVID–19).
03/2023 4 вкладені файли