Аналітичні записки
- Усі теми
- Правова політика
- Публічна влада
- Національна безпека й оборона
- Правоохоронна та судоустрійна діяльність
- Гуманітарна та соціальна політика
- Економічна та фінансова політика
- Галузева політика
- Аналітична періодика
Анотація. В Аналітичній записці розглянуто підстави кримінальної відповідальності за міжнародні злочини в законодавстві окремих держав Європи.
Проаналізовано способи імплементації положень Римського статуту до кримінального законодавства держав, що ратифікували його положення; перелік і види суспільно небезпечних діянь, віднесених до міжнародних злочинів, та санкції норм про відповідальність за міжнародні злочини.
Узагальнено досвід правового регулювання відповідальності за геноцид, злочини проти людяності та військові злочини за законодавством Нідерландів, Німеччини, Швеції.
Ключові слова: кримінальна відповідальність, міжнародні злочини, Римський статут Міжнародного кримінального суду, імплементація, зарубіжний досвід.
10/2024
1 вкладені файли
Анотація. В аналітичній записці розглянуто підстави притягнення водіїв до відповідальності за керування транспортними засобами у стані сп’яніння в окремих державах Європи.
Проаналізовано форми законодавчого закріплення юридичної відповідальності; види заходів впливу на правопорушників та окремі процесуальні аспекти розгляду справ про відповідальність за керування транспортними засобами у стані сп’яніння.
Узагальнено досвід правового регулювання відповідальності водіїв за керування транспортними засобами у стані сп’яніння у законодавстві Великої Британії, Італії, Латвії, Литви, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Франції.
Ключові слова: адміністративна відповідальність, кримінальна відповідальність, керування транспортним засобом, стан сп’яніння, проміле, прокурор.
04/2024
1 вкладені файлиАнотація. В аналітичній записці досліджуються особливості правового регулювання запобігання та протидії домашньому насильству, визначені чинним законодавством та правозастосовною діяльністю відповідних державних і недержавних інституцій у США та державах ЄС.
Розглядаються питання щодо: законодавчого забезпечення вказаної сфери суспільних відносин; створення та функціонування реєстру випадків домашнього насильства, реєстрів осіб, що вчинили домашнє насильство та постраждали від цих діянь; принципів захисту та механізмів контролю за дотриманням прав і життєво важливих інтересів постраждалих від домашнього насильства; надання комплексної та своєчасної допомоги постраждалим особам суб’єктами, що спеціалізуються на здійсненні заходів, спрямованих на запобігання та протидію домашньому насильству; координації діяльності таких суб’єктів, шляхів оптимізації їх інформаційної взаємодії; наявності кол-центрів, гарячих ліній та інших інституцій для надання безоплатних консультацій щодо запобігання та протидії домашньому насильству, зокрема й щодо дітей; підстав та порядку притягнення до відповідальності за здійснення домашнього насильства.
Вищезазначені питання детально проаналізовано на прикладі США, таких держав-членів ЄС, як Болгарія, Естонія, Іспанія, Нідерланди, Польща, Франція, Хорватія, Швеція, Велика Британія.
Ключові слова: домашнє насильство, запобігання та протидія, жертва, дитина, реєстр кривдників, гарячі телефонні лінії, відповідальність.
03/2024
1 вкладені файли
Анотація. В аналітичній записці досліджуються особливості законодавчого регулювання в окремих країнах питань, що стосуються відповідальності за надання міграційним органами недостовірної інформації («міграційного шахрайства»). У цьому контексті розглядаються підстави та порядок притягнення до відповідальності за надання міграційним органам для ідентифікації осіб неправдивих свідчень, пояснень, документів, які містять недостовірні відомості, іншим чином вводять в оману працівників міграційних служб із метою отримання паспортів або інших документів, що посвідчують особу чи підтверджують її спеціальний статус (біженця, шукача притулку тощо), відмінні та спільні ознаки такої відповідальності.
Окрім того, досліджуються види та суб’єкти відповідальності за такі дії, різновиди стягнень (покарань), що застосовуються за їх вчинення, а також органи, уповноваженні їх застосовувати, особливості відповідальності свідків та перекладачів, які залучаються для ідентифікації особи та надають щодо неї завідомо неправдиві відомості.
Зазначені питання проаналізовано на прикладі США, Великої Британії, а також таких країн-членів Європейського Союзу: Німеччина, Франція, Італія, Нідерланди, Польща, Латвія, Литва.
Ключові слова: міграція, імміграція, міграційне шахрайство, неправдиві відомості, омана міграційних органів, кримінальна відповідальність, адміністративна відповідальність, зарубіжні країни.
11/2023
1 вкладені файли
Анотація. Досліджено законодавче врегулювання питань криміналізації екоциду у країнах Європи. Розглянуто нормативно-правові акти, якими передбачені підстави кримінальної відповідальності за знищення рослинного та/або тваринного світу, отруєння атмосфери чи водних ресурсів, вчинення дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу. Окреслено перспективи визнання екоциду міжнародним злочином. Проаналізовано кримінальне та екологічне законодавство 19 країн.
Ключові слова: кримінальна відповідальність, екоцид, масове знищення довкілля, тваринний і рослинний світ.
08/2023
1 вкладені файли
Анотація. В аналітичній записці в порівняльному контексті проаналізовано кримінальне процесуальне законодавство України та дев’яти європейських країн і двох пост-радянських країн на предмет призначення нового розгляду в суді першої інстанції. Охарактеризовано підстави для скасування апеляційним судом (судом апеляційної інстанції) вироку суду першої інстанції та досліджено, які підстави підпадають під категорію «істотні порушення вимог кримінального процесуального закону». З’ясовано спільні й відмінні риси положень Кримінального процесуального кодексу України та кримінальних процесуальних законів Німеччини, Болгарії, Сербії, Словаччини, Хорватії, Чехії, Польщі, Естонії, Латвії, Молдови і Грузії. У Додатку 1 представлено порівняльну таблицю щодо підстав скасування судом апеляційної інстанції вироку суду першої інстанції та направлення справи (кримінального провадження) на повторний / новий судовий розгляд у першій інстанції – у розрізі підстав, передбачених статтею 415 КПК України.
Ключові слова: кримінальне провадження, суд першої інстанції, апеляційна інстанція, вирок, скасування судового рішення, істотні порушення кримінального процесуального закону, новий / повторний судовий розгляд.
05/2023
1 вкладені файли
Анотація. В аналітичній записці досліджуються особливості законодавства
країн ЄС у контексті правової регламентації паркування
транспортних засобів і оплати за паркування, тимчасового затримання
транспортних засобів шляхом їх блокування та примусової евакуації.
Розглядаються відмінності та спільні ознаки передбачених підстав та процедури
такого затримання, суб’єкти, які застосовують цю процедуру, права й обов’язки
власників відповідних транспортних засобів тощо.
Ключові слова: транспортний засіб, паркування, оплата за паркування, блокування транспортного засобу, примусова евакуація транспортного засобу.
05/2023
1 вкладені файли
Анотація. В аналітичній записці досліджено принципи, порядок та особливості системи виконання покарань і пробації в зарубіжних країнах (зокрема, у контексті ефективності організації процесу виконання покарань і можливості запозичення Україною прогресивних практик зарубіжних країн щодо поводження із засудженими).
Ключові слова: пенітенціарна система, виконання покарань, органи та установи виконання покарань, пробація, засуджені особи, в’язні.
03/2023
1 вкладені файли